Niezależnie od tego, jakiej rasy jest Twój pies, jakich gabarytów, oraz jakie jest jego usposobienie, wśród akcesoriów, w które go zaopatrujesz, powinien się znaleźć kaganiec. Wynika to z kilku kwestii m.in. prawa oraz bezpieczeństwa.

Jakie są rodzaje kagańców dla psów?

Aby kaganiec służył zgodnie z przeznaczeniem, a także zapewniał psu wygodę, należy wybrać odpowiedni jego rodzaj oraz rozmiar. Co możesz znaleźć na rynku?

Kagańce metalowe – jedne z najbardziej popularnych. Ich największą zaletą jest trwałość, a także bardzo łatwe czyszczenie. Poza tym że są wytrzymałe, mają jednak również wady. Są stosunkowo ciężkie, a metalowe pręty potrafią się bardzo mocno nagrzać i schłodzić w zależności od panującej na zewnątrz temperatury.

Kagańce skórzane ­– niewielka waga oraz naturalny materiał zapewniają wysoki komfort. Trzeba się jednak w ich przypadku liczyć ze zmianą koloru pod wpływem wilgoci i słońca, a także problematycznym czyszczeniem.

Kagańce weterynaryjny np. z materiałowy – dostępne w wersji bardziej i mniej zabudowanej. Bardzo mało ważą i zajmują niewiele miejsca, mieszczą się w kieszeni. Tego rodzaju kaganiec doskonale chroni przed ugryzieniem przez psa, a w razie próby ataku nie nabije siniaków tak jak np. metalowe pręty. Ważne jest jednak, aby mieć świadomość, że modele weterynaryjne, w zależności od konstrukcji, pozwalają psu na ziajanie, choć może być to ograniczone w porównaniu do innych modeli. Nie nadają się do codziennego użytku, ale stanowią dobre rozwiązanie w doraźnych sytuacjach typu wizyta u lekarza czy krótki przejazd autobusem.

Kagańce siateczkowe pełne – konstrukcyjnie przypominają te skórzane czy metalowe, ale wykonane są z lekkiej siatki. Polecane są dla psów, które lubią się raczyć śmieciami podczas spacerów. Nie sprawdzą się dla psów agresywnych.

Kagańce fizjologiczne np. baskerville – są to bardzo uniwersalne modele wykonane z tworzywa sztucznego lub z powleczonego nim metalu, świetne dla psów o różnych temperamentach, w tym agresywnych. Na rynku dostępne są modele idealne dla każdego psa, niezależnie od rasy, wielkości i wieku. Zalecane są szczególnie do długiego użytkowania, ponieważ dobrze dopasowują się do kształtu głowy oraz pyska, zapewniając maksymalną wygodę. W przypadku psów, które bez problemu potrafią się pozbyć każdego kagańca, warto wybrać model fizjologiczny mocowany do obroży. Modele z otwieraną klapką umożliwiają swobodne nagradzanie zwierzaka smakołykami w czasie treningów, co jest bardzo praktyczne i zwiększa komfort użytkowania.

kaganiec fizjologiczny dla psa
Znaczenie dopasowania odpowiedniego kagańca

Aby zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo dla psa, niezbędne jest, aby kaganiec był odpowiednio dopasowany do jego pyska. Nieprawidłowo dobrany kaganiec może prowadzić do problemów z oddychaniem, ograniczać możliwość ziajania, a nawet powodować otarcia lub inne obrażenia. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo zmierzyć psa i wybrać najlepszy kaganiec:

 

 1. Pomiar długości pyska: Zmierz odległość od punktu, w którym pysk łączy się z głową (tuż poniżej linii oczu) do końca nosa. Do tej wartości dodaj około 1-2 cm, aby zapewnić przestrzeń na ziajanie i komfortowe oddychanie.
 2. Pomiar obwodu pyska: Zmierz obwód pyska w jego najszerszym miejscu, zwykle tuż za kłami. Dodaj do wyniku 2-3 cm, aby kaganiec nie uciskał zbyt mocno, ale jednocześnie był na tyle ciasny, by nie zsunął się samoczynnie.
 3. Wysokość kagańca: Upewnij się, że kaganiec jest odpowiedniej wysokości. Nie powinien uciskać dolnej i górnej wargi psa, ale jednocześnie nie może być zbyt luźny.
 4. Szerokość kagańca: Kaganiec powinien mieć wystarczającą szerokość, aby pies mógł swobodnie otwierać usta i ziajać, co jest szczególnie ważne w ciepłe dni.

Najczęściej popełniane błędy

Właściciele psów często popełniają kilka błędów przy wyborze kagańca:

 

 1. Wybór zbyt małego kagańca: Kaganiec, który jest zbyt ciasny, może powodować dyskomfort i problemy z oddychaniem, a także może prowadzić do otarć i podrażnień skóry.
 2. Nieuwzględnianie rośnięcia psa: Szczególnie ważne u młodych psów, które mogą potrzebować kilku rozmiarów kagańca w miarę dorastania.
 3. Ignorowanie potrzeb specyficznych dla rasy: Niektóre rasy, takie jak psy z krótkimi pyskami, mogą potrzebować specjalnie zaprojektowanych kagańców, które lepiej spełniają ich specyficzne potrzeby anatomiczne.
 4. Zakup na podstawie ceny, a nie jakości: Niskiej jakości kagańce mogą nie tylko szybko się zepsuć, ale też być mniej bezpieczne i komfortowe dla psa.

Kaganiec skórzany dla psa

Jak zmierzyć kaganiec dla psa?

Najłatwiej byłoby go po prostu przymierzyć. Niestety nie każdy ma taką możliwość. Wykonanie pomiarów ułatwi jednak znalezienie wygodnego kagańca, a także zamówienie go w korzystnej cenie przez Internet. Które parametry będą Ci potrzebne? Przede wszystkim długość kufy. Zmierz ją od miejsca, w którym przechodzi w głowę (ok. 1 cm poniżej linii oczu) do czubka nosa. Do wyniku dodaj ok. 2 cm.

Zmierz również obwód pyska w najszerszym miejscu i podobnie dolicz 1-2 cm w zależności od wielkości psa.

Jak przyzwyczaić psa do kagańca?

Przyzwyczajanie psa do noszenia kagańca jest kluczowe dla jego komfortu oraz bezpieczeństwa. Proces ten powinien być stopniowy i opierać się na metodach pozytywnego wzmacniania.

Oto kilka kroków, które pomogą Ci w tym zadaniu:

 

 1. Poznaj kaganiec: Na początku pozwól psu zbadać kaganiec, pozwalając mu powąchać i obadać go, zanim go założysz. Możesz umieścić w środku trochę przysmaków, aby psu kojarzył się on z czymś pozytywnym.

 2. Krótkie sesje: Zaczynaj od krótkich sesji noszenia kagańca, trwających zaledwie kilka minut. Stopniowo zwiększaj czas, jak długo pies ma go na sobie, upewniając się, że są to dla niego pozytywne doświadczenia.

 3. Nagrody i pochwały: Regularnie nagradzaj psa przysmakami i słowami pochwały, gdy ma na sobie kaganiec. To wzmocni pozytywne skojarzenia z jego noszeniem.

 4. Powtarzaj i rozszerzaj: Powtarzaj krótkie sesje regularnie, stopniowo wprowadzając kaganiec w różnych sytuacjach i środowiskach, aby pies mógł się przyzwyczaić do noszenia go w różnych okolicznościach.

 5. Obserwacja reakcji: Uważnie obserwuj reakcje psa na kaganiec. Jeśli wykazuje znaki stresu lub dyskomfortu, cofnij się do krótszego czasu noszenia lub mniej stresujących sytuacji.

Przez cały proces ważne jest, aby zachować cierpliwość i konsekwencję. Nie każdy pies zaakceptuje kaganiec natychmiast, ale z odpowiednim podejściem większość może nauczyć się akceptować go jako normalną część swojego życia.

 

Różnice między kagańcami a obrożami kontrolnymi

Kiedy mowa o kontrolowaniu zachowania psa podczas spacerów lub w miejscach publicznych, właściciele mogą rozważać różne narzędzia. Kaganiec i obroża kontrolna to dwa z tych narzędzi, które choć mogą służyć podobnym celom, działają na zupełnie różne sposoby i mają różne implikacje dla dobrostanu psa.

 

Kagańce

Kaganiec jest urządzeniem zakładanym na pysk psa, które zapobiega gryzieniu, szczekaniu, a także zjadaniu niepożądanych przedmiotów podczas spacerów. Kagańce są szczególnie przydatne w sytuacjach wymagających dodatkowego bezpieczeństwa, na przykład w miejscach publicznych, w komunikacji miejskiej czy w trakcie wizyt u weterynarza. Oferują one pełną kontrolę nad pyskiem psa, co jest istotne w przypadku agresywnych lub bardzo lękliwych zwierząt. Kagańce są dostępne w różnych rodzajach i materiałach, co pozwala dostosować je do potrzeb i komfortu psa.

 

Obroże kontrolne – dlaczego są odradzane?

Obroże kontrolne, znane również jako obroże zaciskowe czy dławiki, są coraz częściej odradzane przez behawiorystów i specjalistów zajmujących się dobrostanem zwierząt. Takie obroże działają poprzez ucisk szyi psa, co może prowadzić do bólu, lęku, a nawet długotrwałych uszkodzeń fizycznych. Metody te mogą wzmacniać agresywne zachowania lub strach, zamiast budować pozytywne relacje i wzajemne zaufanie między psem a właścicielem.

 

Alternatywy dla obroży kontrolnych

Zamiast stosowania obroży kontrolnych, eksperci zalecają użycie kagańca w sytuacjach, gdzie konieczna jest kontrola nad zachowaniem psa. Kagańce, jeśli są dobrze dopasowane i używane odpowiedzialnie, mogą zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla psa, jak i dla otoczenia, nie powodując przy tym dyskomfortu czy bólu.

 

Inną alternatywą są szelki no-pull, które zapewniają kontrolę nad psem bez ucisku na szyję. Szelki te rozkładają siłę ciągnięcia na większą powierzchnię ciała psa, co zmniejsza ryzyko urazów i poprawia komfort zwierzęcia podczas spacerów.

Bezpieczeństwo i ograniczenia stosowania kagańca

Choć kaganiec może być niezbędnym narzędziem do zapewnienia bezpieczeństwa i kontroli nad psem, jego niewłaściwe lub zbyt długie stosowanie może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych i behawioralnych. Zrozumienie potencjalnych zagrożeń oraz znalezienie równowagi między kontrolą a komfortem psa jest kluczowe dla odpowiedzialnego korzystania z tego narzędzia.

 

Kaganiec metalowy dla psa

Potencjalne zagrożenia złego stosowania

 1. Ograniczenia oddychania i termoregulacji: Kagańce, szczególnie te bardziej zabudowane, mogą ograniczać zdolność psa do otwierania pyska, co jest niezbędne dla ziajania i termoregulacji. U psów noszących kaganiec, zwłaszcza w ciepłe dni, może dojść do przegrzania, jeśli nie będą mogły odpowiednio oddychać i ochładzać się przez ziajanie.

 2. Dyskomfort i urazy: Niewłaściwie dopasowany kaganiec może powodować otarcia, ucisk, a nawet bolesne urazy. Jeśli kaganiec jest zbyt ciasny lub noszony przez zbyt długi czas, może uszkodzić skórę psa, prowadząc do podrażnień, ran i w skrajnych przypadkach do trwałych blizn.

 3. Zaburzenia behawioralne: Pies, który regularnie nosi kaganiec przez zbyt długi czas, może stać się nieufny lub strachliwy. Brak możliwości komunikacji poprzez warczenie czy pokazywanie zębów, które są naturalnymi mechanizmami ostrzegawczymi, może zwiększyć lęk i stres u psa.

Kiedy kaganiec nie powinien być używany

 1. Podczas intensywnego wysiłku: Nie zakładaj kagańca psu podczas intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak bieganie lub intensywna zabawa, ponieważ może to znacznie utrudnić oddychanie i regulację ciepła.

 2. Na dłużej niż jest to konieczne: Kaganiec powinien być zakładany tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne i na możliwie jak najkrótszy czas. Długotrwałe noszenie kagańca może prowadzić do stresu, lęku i powyższych problemów zdrowotnych.

 3. U psów z problemami zdrowotnymi: Psy z problemami respiracyjnymi, takie jak rasy brachycefaliczne, czyli z krótkimi pyskami (np. buldogi, mopsy), powinny nosić kaganiec tylko w sytuacjach krytycznych i pod ścisłym nadzorem, ze względu na ich naturalne trudności z oddychaniem.

Dobre praktyki stosowania kagańca

 1. Dobieraj odpowiednio: Zawsze upewnij się, że kaganiec jest odpowiednio dopasowany do pyska twojego psa. Powinien on pozwalać na swobodne oddychanie, ziajanie i nawet picie wody.

 2. Monitoruj reakcje psa: Obserwuj swojego psa podczas noszenia kagańca i reaguj na wszelkie znaki dyskomfortu czy stresu.

 3. Edukacja i adaptacja: Naucz swojego psa stopniowo akceptować kaganiec jako coś normalnego i niegroźnego, stosując metody pozytywnego wzmacniania.

Kaganiec dla Psa a prawo. W jakich sytuacjach i dlaczego pies powinien nosić kaganiec?

Wiele kontrowersji budzi temat zakładania psu kagańca podczas spacerów w miejscach publicznych. Z czego wynika podział opinii? Przede wszystkim z tego, że polskie prawo nie reguluje tego zagadnienia, każda zaś gmina może mieć własne postanowienia. Przepisy kodeksu wykroczeń wzywają właściciela psa do sprawowania nad nim opieki w taki sposób, by zwierzak nie stanowił zagrożenia. Ogromnie istotna jest tu zatem doskonała znajomość czworonoga i umiejętność panowania nad nim. Jeżeli pies jest posłuszny właścicielowi, nie przejawia agresji, nie musi nosić kagańca, ani chodzić na smyczy. Z drugiej strony właściciel, który prowadzi dużego, agresywnego psa na smyczy oraz w kagańcu, lecz nie panuje nad nim, może zostać ukarany grzywną.

Zdarzają się regiony, których władze samorządowe nakazują zastosowanie szczególnych środków ostrożności, takich jak kaganiec i smycz w miejscach często uczęszczanych przez ludzi lub też w każdym miejscu publicznym, jeśli pies jest rasy, znajdującej się na liście ras psów agresywnych. Wystarczy tu, że będzie mieszańcem z genami jednej z nich.

Kaganiec obowiązkowo, nawet najmniejszemu psu należy założyć w takich miejscach, jak komunikacja miejska, klinika weterynaryjna oraz salon groomerski. Coraz częściej pozwala się na wprowadzanie czworonogów do restauracji, hotelu czy galerii handlowych. Większość tego rodzaju miejsc jednak zastrzega konieczność trzymania psa na smyczy oraz w kagańcu. Warto zawsze dopytać o takie szczegóły, by nie narazić się na ewentualną karę.

Wielu właścicieli zakłada też swoim pupilom kaganiec, gdy te wykazują tendencję do zjadania podczas spaceru cennych znalezisk. Niestety takie zachowanie jest bardzo niebezpieczne i może się skończyć nie tylko rozstrojem żołądka czy biegunką, ale nawet śmiertelnym zatruciem.

Kupując kaganiec, kieruj się głównie celem, do którego ma on służyć oraz wygodą psiaka. Inny model sprawdzi się u yorka poszukiwacza ulicznych przysmaków, inny u labradora, który będzie go potrzebował tylko podczas wizyt u lekarza, a jeszcze inny u agresywnego amstaffa. Zawsze obserwuj, jak pies reaguje na nowy kaganiec. Jeżeli jest już oswojony z tego rodzaju akcesorium, ale obecne usilnie stara się zrzucić bądź co gorsza, zaobserwujesz obtarcia na skórze, sprawdź, czy jest odpowiednio wyregulowany lub rozważ zmianę.