Wszystko w życiu ma wady i zalety. Wyczekiwana długo wiosna przynosi ciepłe dni, a wraz z nimi większą radość z długich spacerów, ale również sezon na kleszcze. Te małe pajęczaki są ogromnie niebezpieczne dla zdrowia każdego, kogo krwią się uraczą. Czworonogi są dla nich dosyć łatwym i wyśmienitym kąskiem. Chętnie leży w trawie i zagląda w zarośla, krzaki, na których kleszcze stacjonują. Gęsta sierść zwierzaka ułatwia zaś bezkarną wędrówkę po jego ciele, w poszukiwaniu idealnego miejsca do rozpoczęcia uczty. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje ugryzienia przez kleszcza oraz co zrobić, by tego uniknąć?

Kiedy kleszcz ukąsi psa

Nawet największy lub najbardziej agresywny pies może paść ofiarą maleńkiego kleszcza, który przenosi niebezpieczne choroby. Aparat gębowy kleszcza został stworzony w taki sposób, by ten mógł skutecznie wgryźć się w swoją ofiarę. Co ważne, ślina pajęczaka zawiera substancję wykazującą właściwości przeciwbólowe, dzięki czemu kleszcz działa niczym włamywacz, który rozbroił alarm. Jeżeli taki osobnik nie zostanie zauważony, jego uczta może trwać kilka dni w przypadku samców, do nawet kilku tygodni w przypadku samic.

Choroby odkleszczowe u psa

Niebezpieczeństwa chorób odkleszczowych wynikające z ukąszenia psa przez kleszcza

Poznaj najczęstsze choroby odkleszczowe u psów: 

  • Bolerioza (choroba z Lyme) - wywoływana jest przez Borrelię burgdorferi – bakterię mającą postać krętka. Popularne objawy boreliozy to: rumień wokół miejsca ukąszenia, gorączka, apatia, powiększone węzły chłonne, utykanie, bolesność oraz obrzęki stawów, brak apetytu. Niestety pierwsze symptomy mogą się pojawić dopiero po kilku miesiącach, przez co nie zawsze są od razu kojarzone z kleszczem. Boleriozy nie można trwale wyleczyć. Krętki bakterii pozostają w organizmie na stałe, przez co mogą powodować nagłe nawroty choroby.
  • Babeszjoza – wywołują ją pierwotniaki Babesia canis. Wśród objawów wymienia się: apatię, spadek apetytu, wymioty, gorączka, duszności, zaburzenia równowagi, krwiomocz, krwawą biegunkę, przyspieszoną pracę serca, zażółcenie gałek ocznych. Brak szybkiego rozpoczęcia leczenia może prowadzić do śmierci pupila.
  • Od kleszczowe zapalenie mózgu u psa – wywoływane przez wirus TBE. Zwierzak, który zostanie nim zainfekowany, zmaga się z osłabieniem, spadkiem poziomu energii, nadwrażliwością na ból, porażeniem lub niedowładem kończyn, drgawkami, gorączką, a nawet przejawianiem zachowań agresywnych. Niestety rokowania w przypadku tej choroby są bardzo złe, szczególnie dla psich seniorów, przedstawicieli małych, delikatnych ras oraz osobników osłabionych innym schorzeniem.
  • Erlichioza – odpowiedzialne za nią bakterie Ehrichia canis są bardzo rzadko spotykane w naszym kraju. Do symptomów tej choroby zaliczamy: apatię, osłabienie, brak apetytu, wylewy, krwawe wybroczyny, krwotoki z nosa, wymioty, bóle brzucha. Długotrwale utrzymująca się choroba może prowadzić do zaburzenia pracy nerek, układu nerwowego oraz krwionośnego i oddechowego, uszkodzeń wątroby, śledziony, problemów ze stawami.
  • Anaplazmoza – choroba rozwija się w wyniku zakażenia przez drobnoustroje z rodziny Anaplasma. Podobnie jak w przypadku większości schorzeń odkleszczowych, również i ta objawia się apatią, brakiem apetytu, podwyższoną temperaturą ciała. Mogą się jednak pojawić także: biegunka, wymioty, bladość błon śluzowych, powiększenie węzłów chłonnych oraz niektórych narządów np.: wątroby, śledziony. Niektóre postacie anaplazmozy miewają charakter nawrotowy. Błędna diagnoza lub niewłaściwe leczenie mogą prowadzić do śmierci.

Obroża na kleszcze dla psa
Zapewnij swojemu psu skuteczną ochronę przed kleszczami

Co możesz zrobić, by Twój pupil mógł bezpiecznie eksplorować okoliczne krzaki, jak zminimalizować ryzyko, że zostanie potraktowany jak darmowa jadłodajnia? Jak skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami? Na rynku dostępne są różne produkty, które odstraszają kleszcze. Z reguły zabezpieczają one zwierzaka również przed pchłami, komarami oraz innymi insektami. Najpopularniejsze środki przeciw kleszczom to:

  • odstraszające obroże na kleszcze dla psa,
  • spray przeciw kleszczom,
  • krople na sierść psa,
  • tabletki.

Działanie poszczególnych preparatów obejmuje okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. W ramach wzmocnienia ochrony przeciwko chorobom odkleszczowym dopuszcza się łączenie dwóch rodzajów produktów i stosowanie np. obroży na kleszcze z kroplami lub tabletki z kroplami itp. 

Warto zwrócić uwagę na skuteczność preparatu w obroży na pchły i kleszcze. Często jest to ta sama co w tabletkach, dlatego w przypadku łączenia ich razem, nie wzmacniamy jednocześnie efektu. 

Nie wolno jednak zwiększać dawki jednego z produktów ani dublować środka tego samego rodzaju, lecz od różnych producentów bez konsultacji z weterynarzem.

Zachowaj czujność! Profilaktyka nie daje 100% skuteczności

Żadna z metod profilaktycznych nie daje 100% pewności, że każdy kleszcz będzie obchodził naszego zwierzaka szerokim łukiem. Wyrób w sobie nawyk codziennego sprawdzania skóry i sierści psa oraz jego posłania w okresie od maja do października. Miej na uwadze, że kleszcze najchętniej wybierają te rejony ciała, w których skóra jest cienka, a przy tym dobrze ukrwiona: brzuch, okolice uszu, lędźwi, głowa. Dopiero po upływie kilku do kilkudziesięciu godzin od wkłucia się w skórę, kleszcz może zakazić organizm żywiciela niebezpiecznymi patogenami. Dzieje się to w momencie, gdy zwraca niestrawione resztki krwi dlatego, gdy zareagujesz szybko i usuniesz pasożyta odpowiednio wcześnie, zminimalizujesz ryzyko zakażenia. Im dłużej jednak kleszcz pozostaje w ciele, tym większe stwarza niebezpieczeństwo. 

Krople na kleszcze dla psa

Co zrobić kiedy pies ma kleszcza? Jak usunąć psu kleszcza?

Częste przeglądanie sierści czworonoga zaraz po spacerze, ułatwia znalezienie kleszcza jeszcze przed wbiciem. Kiedy jednak zdarzy się, że znajdziesz kleszcza wgryzionego w skórę, działaj sprawnie i bez paniki. Pamiętaj, że Twoje emocje szybko udzielą się psu, a w trakcie usuwania pasożyta powinien on stać spokojnie. Gwałtowne ruchy ciała psa, tylko utrudniają zaranie. Absolutnie nie smaruj niczym kleszcza! Żadnego masła – ta metoda to mit i to bardzo niebezpieczny, który może wywołać powikłania. Kleszcz potraktowany tłuszczem może zwymiotować, wywołując zakażenie, a przecież chcesz uniknąć choroby odkleszczowej, prawda?. Kleszcza należy wyjąć. Złap odwłok pajęczaka pęsetą i delikatnie wykręcaj go, stopniowo pociągając ku górze. Łatwo i sprawnie usuwa się kleszcze za pomocą stworzonych do tego celu narzędzi – szczypców, pętli. Koniecznie zwróć uwagę, czy udało Ci się wyjąć całość kleszcza. Gdy głowa pozostała w ciele i nie możesz jej samodzielnie wyciągnąć, skontaktuj się ze swoją przychodnią weterynaryjną. Jeżeli kleszcz jest cały, spuść go w toalecie, a miejsce wkłucia zdezynfekuj.

 

W trosce o zdrowie swojego psa powinieneś zapewnić mu odpowiednią ochronę przeciw kleszczom. Żadnym specyfikom nie ufaj jednak bezgranicznie i regularnie sprawdzaj skórę zwierzaka, by w razie potrzeby szybko usunąć kleszcza. Jeżeli po takim incydencie zaobserwujesz jakiekolwiek zmiany w zachowaniu psa, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii i wspomnij o ukąszeniu.