Obroża dla psa to niezbędny element wyposażenia każdego czworonoga na każdym spacerze. O ile w domu najlepiej z niej nie korzystać, by zapewnić zwierzakowi maksymalny komfort i nie ryzykować odkształcenia się sierści, czy powstawania otarć na skórze, o tyle poza domem, obroża pomaga zapewnić psu bezpieczeństwo. Nawet jeśli spaceruje on bez smyczy, możliwość szybkiego złapania za obrożę może go ustrzec przed wieloma niebezpieczeństwami np. innym psem czy pojazdem.


Najważniejsze kryteria wyboru obroży dla psa

  • Jakość wykonania - tylko ta godna zaufania obroża będzie prawidłowo spełniać swoją funkcję. Jeśli pęknie podczas spaceru, zerwie się w najmniej oczekiwanym momencie, może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Solidna, wygodna i dobrze dopasowana obroża ma również wpływ na komfort jej noszenia. Nie powinna uwierać psa, drapać, ani wpijać się w skórę.

 

  • Wygodne zapięcie – obrożę będziesz zakładać psu kilka razy dziennie. Wśród dostępnych na rynku zapięć najczęściej spotykane są dwa typy: klasyczna sprzączka i plastikowy zatrzask. Obroża z metalową sprzączką działa tak samo, jak pasek do spodni. Zapięcie jej trwa odrobinę dłużej, lecz metal jest materiałem bardzo mocnym i mało awaryjnym. W tego rodzaju obroży może się również pojawić problem z idealnym dopasowaniem rozmiaru. Zdarza się, że konieczne jest dorobienie dodatkowej dziurki.


Obroża zapinana na zatrzask umożliwia z reguły idealne dopasowanie do obwodu psiej szyi. Zapina się ją  błyskawicznie, lecz trzeba uważać, by nie przyciąć skóry pupila czy własnego palca. Tworzywo sztuczne szybciej się psuje i pęka, więc taka obroża może być mniej trwała, szczególnie w przypadku psiaków bardzo energicznych, które nie potrafią pohamować radości w związku ze zbliżającym się spacerem.

  • Metalowe elementy – musisz mieć na uwadze, że metal bardzo szybko się schładza i nagrzewa. Zimą oraz latem nie zakładaj psu obroży z metalowymi elementami, które mogłyby mieć bezpośredni kontakt z jego skórą.

  • Kolor i wzór – oczywiście to najmniej istotne kryterium wyboru, które powinno być uwzględnione na samym końcu procesu decyzyjnego, lecz producenci bardzo często oferują rozmaite opcje kolorystyczne. Jeśli wybierzesz stylową obrożę kontrastującą z futrem psa, dużo szybciej będzie Ci ją zlokalizować, co jest szczególnie ważne w przypadku psów o bujnej sierści. Fajnie sprawdzają się także elementy odblaskowe wszyte w obrożę, ale równie dobrze można pomyśleć o jakiejś dodatkowej przypince.

Rady dotyczące zakładania obroży z metalowymi elementami

Podczas wyboru obroży z metalowymi elementami, takimi jak sprzączki czy oczka, ważne jest, aby zwrócić uwagę na potencjalny komfort oraz bezpieczeństwo psa w różnych warunkach atmosferycznych. Metal szybko przewodzi temperaturę, co oznacza, że może się on nagrzewać lub ochładzać do ekstremalnych temperatur w zależności od pogody. Aby uniknąć dyskomfortu czy nawet potencjalnych oparzeń lub odmrożeń skóry psa, należy podjąć odpowiednie środki ostrożności:

 

Izolacja metalowych części: Upewnij się, że metalowe elementy obroży, które mają bezpośredni kontakt ze skórą psa, są odpowiednio izolowane. Można to osiągnąć przez wybór obroży, które mają te elementy pokryte warstwą ochronną lub są umieszczone w taki sposób, aby nie dotykać bezpośrednio skóry psa.

Używanie obroży z podszyciem: Rozważ zakup obroży, które mają miękkie podszycie pod metalowymi elementami. Podszycie takie może być wykonane z materiału tekstylnego lub skóry, które zapewnią dodatkową warstwę ochronną między metalem a skórą psa.

Zmiana obroży w zależności od pogody: W ekstremalnych temperaturach, rozważ zmianę obroży na taką, która nie zawiera metalowych elementów, lub użyj alternatywnych rozwiązań, takich jak szelki, które mogą być bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dla psa podczas gorących dni lub mroźnych spacerów.

Regularna kontrola stanu obroży: Metalowe elementy mogą ulec korozji lub uszkodzeniu, co nie tylko zmniejsza ich estetykę, ale również może stanowić ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa psa. Regularnie kontroluj stan tych elementów, aby upewnić się, że nie mają ostrych krawędzi ani nie są zbyt zużyte.

Obroża dla psa

Rodzaje obroży dla psów

Klasyczne obroże dla psa

Obroża taśma – wykonana z materiału tekstylnego obroża pozwala na płynną regulację, dzięki czemu może rosnąć razem z psem. Jej minusem jest fakt, że chłonie wilgoć. Podczas spaceru w deszczu lub śniegu, może dawać nieprzyjemne uczucie.

Obroża skórzana z filcem – wewnętrzna strona jest przyjemna w dotyku, cała zaś obroża wygląda bardzo elegancko i przede wszystkim wyróżnia się wysoką trwałością. Skórzana obroża z metalową sprzączką może służyć latami.

Silikonowa obroża świecąca – dzięki niej pies jest widoczny nawet z odległości kilkuset metrów. Idealna na wieczorny spacer dla psów spuszczanych ze smyczy, które lubią eksplorować teren. Kolejną zaletą silikonu jest to, że nie wsiąka w niego woda, więc obroża tego rodzaju dobrze sprawdza się podczas deszczu.

Obroża dla psa skórzana

Obroże wspomagające naukę chodzenia na smyczy

Obroża behawioralna

Obroża behawioralna inaczej obroża zaciskowa lub dławik. Stosowana do nauki chodzenia na smyczy. Kiedy pies szarpie, ciągnie, obroża zmniejsza swój obwód, zmuszając psa do korekty swojego zachowania.

Obroża półzaciskowa

Obroża półzaciskowa jest czasami stosowana do nauki chodzenia na smyczy. Jest wyposażona w ogranicznik, który zapobiega całkowitemu zaciśnięciu obroży na szyi psa, co może zapobiec ryzyku uduszenia. Należy jednak używać jej z rozwagą i pod nadzorem profesjonalisty, aby upewnić się, że nie wywołuje stresu ani niepokoju u psa. Współczesne metody szkolenia coraz częściej rekomendują metody pozytywne, które eliminują potrzebę stosowania obroży półzaciskowych. 

Kolczatka

Kolczatki są bardzo kontrowersyjnym narzędziem i ich stosowanie jest często odradzane przez behawiorystów oraz organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt. Kolczatka może wywoływać ból i dyskomfort, a także prowadzić do negatywnych skutków behawioralnych, takich jak lęk czy agresja. Wielu specjalistów zaleca unikanie jej stosowania i zamiast tego poleca stosowanie bardziej humanitarnych metod szkolenia, takich jak szelki no-pull, które rozkładają nacisk równomiernie na klatkę piersiową psa, unikając ucisku na szyję.

Uzdowa

Obroża uzdowa jest narzędziem zaprojektowanym do delikatnej kontroli nad kierunkiem i prędkością ruchu psa podczas spacerów. Jest szczególnie pomocna dla psów, które mają tendencję do ciągnięcia, ponieważ umożliwia właścicielowi kierowanie głową psa, sugerując zmianę kierunku ruchu bez użycia siły. Jednakże, jak każde narzędzie do kontroli behawioru, obroża uzdowa powinna być stosowana z rozwagą.

 

Niewłaściwe używanie obroży uzdowej, takie jak gwałtowne pociągnięcia czy ciągłe utrzymywanie napięcia, może prowadzić do problemów, w tym do urazów szyi, kręgosłupa oraz stawów. Ponadto, obroża ta nie powinna być używana jako środek korekty zachowań agresywnych, gdyż może wzmacniać lęk i stres u psa. Zaleca się, aby szkolenie z użyciem obroży uzdowej odbywało się pod nadzorem doświadczonego trenera, który pomoże właścicielowi nauczyć się, jak używać tego narzędzia w sposób bezpieczny i efektywny.

 

Wskazówki dotyczące stosowania obroży uzdowej:

Zawsze upewnij się, że obroża jest dobrze dopasowana, ale nie za ciasna, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo psa.

Używaj obroży uzdowej tylko podczas spacerów i treningów, nigdy jako stały element wyposażenia psa.

Stopniowo przyzwyczajaj psa do obroży uzdowej, zaczynając od krótkich sesji, aby umożliwić mu adaptację.

Skup się na pozytywnym wzmacnianiu dobrych zachowań podczas używania obroży uzdowej, nagradzając psa przysmakami i pochwałami za spokojne i kontrolowane zachowanie.

Stosując te praktyki, właściciele mogą efektywnie korzystać z obroży uzdowej jako narzędzia wspomagającego szkolenie, zachowując przy tym dobrostan i zdrowie swojego psa.

 

Alternatywne metody szkolenia

Zamiast korzystać z obroży zaciskowych czy kolczatek, zaleca się stosowanie technik opartych na nagrodach i pozytywnym wzmacnianiu. Takie metody budują zaufanie i współpracę między psem a właścicielem, co jest kluczowe dla efektywnego szkolenia. Szelki no-pull lub inne akcesoria wspomagające mogą być używane do nauki chodzenia na smyczy bez ryzyka bólu czy dyskomfortu dla psa.

 Obroża dla psa

Jak dobrać rozmiar obroży dla psa?

Wybór odpowiednio dopasowanej obroży jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa Twojego psa. Obroża nie może być ani zbyt luźna, ani zbyt ciasna. Oto kilka wskazówek, jak wybrać idealny rozmiar:

 

Test dwóch palców: Idealny rozmiar obroży możesz ustalić, wkładając pod zapiętą obrożę dwa palce. Jeśli między obrożą a szyją psa zmieszczą się płasko dwa palce bez nadmiernego luzu, to znak, że obroża jest właściwie dopasowana. To zapewni, że obroża jest na tyle luźna, by nie powodować ucisku, ale jednocześnie na tyle ciasna, by nie zsunąć się z głowy psa podczas aktywności.

Uwzględnienie wzrostu i wagi psa: Pamiętaj, że młode psy mogą jeszcze rosnąć, dlatego wybierz obrożę z możliwością regulacji, która będzie mogła się dostosować do zmieniającego się rozmiaru psa. Dla dorosłych psów wybierz obrożę z odpowiednim marginesem regulacji, aby móc dostosować ją w przypadku zmian w wadze psa.

Zakup online: Jeśli kupujesz obrożę online i nie jesteś pewien rozmiaru, użyj miarki krawieckiej do zmierzenia obwodu szyi psa. Możesz również użyć sznurka, który następnie zmierzysz linijką. Dodaj 2-3 cm do zmierzonego obwodu, aby zapewnić trochę luzu i komfort noszenia.

Szerokość obroży: Szerokość obroży również ma znaczenie, szczególnie dla większych i silniejszych psów. Wybierz szerszą obrożę (około 3-4 cm), która rozkłada nacisk na większą powierzchnię, co jest bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dla psa. Dla mniejszych i delikatniejszych psów odpowiednie będą węższe obroże (1,5-2 cm), które zapewnią komfort bez nadmiernego obciążenia szyi.

Pamiętaj, że dobrze dopasowana obroża to taka, która zapewnia psu bezpieczeństwo i komfort podczas noszenia, a także jest dostosowana do specyficznych potrzeb i aktywności psa.

 

Pamiętaj, by do obroży przypiąć psu adresatkę ze swoim numerem telefonu. Nawet jeśli jest zaczipowany, w sytuacji awaryjnej szybki kontakt ze strony osoby, która by go znalazła, może mocno ograniczyć mu stres i przyspieszyć powrót do domu.