- Jedzenie
- Posłanie
- Zabawki
- Akcesoria
- Pielęgnacja i zdrowie
- Odzież
- Promocje
-
Producenci
- Arm&Hammer
- Acana
- Applaws
- Bosch
- Brit
- Chuckit!
- Carnilove
- Chewies
- Dingo
- Dogz Finefood
- Empire
- Josera
- JW Pet
- LickiMat
- Orijen
- Paka Zwierzaka
- Pet Supplies
- Primordial
- Taste of the Wild
- Toby's Choice
- Wolfsblut
- Chaba
- Trixie
- Balto
- Bult
- Maced
- Naturea
- Pan Mięsko
- Amiwet
- Barry King
- Baskerville
- Beaphar
- Bimbay
- Boomer Ball
- Botaniqa
- Bozita
- Certech
- Champion
- Colmed
- DermaPharm
- Diversa
- Dolfos
- Dr Seidel
- Earth Rated
- Eurowet
- Ferplast
- Fitmin
- Fixi
- Flamingo
- Flexi
- Francodex
- FURminator
- Gottlieb
- Grande Finale
- Halti
- Healthy Meat
- Hill's
- Kardiff
- Matteo
- MidWest
- Mikita
- MIMIKO Pets
- Outward Hound
- Over Zoo
- Profine
- Purbello
- Purina
- Rafi
- Rinti
- Robto
- Sabunol
- Sammy's
- ScanVet
- Simple Solution
- SloDog
- Spark
- Sum-Plast
- TarHong
- VetExpert
- Vetoquinol
- Vitakraft
- Whimzees
- Wiko
- Woolf
- Yarro
- 8in1
- Royal Canin Size
- Animonda GranCarno
- Animonda vom Feinsten
- Purina Pro Plan
- Royal Canin Linia Weterynaryjna
- Royal Canin Veterinary Diet
- Curver
- Stefanplast
- H3D
- Animonda Integra
- Pet Corrector
- MWMR
- Vetfood
- Opharm
- IdeaPet
- Royal Canin Breed
- Urine Off
- Vet's Best
- Meridian Animal Health
- Hobby
- Dolina Noteci
- Pawerce
- Petstages
- Royal Canin
- Trovet
- Vector-Food
- Wiejska Zagroda
- Zolux
- Yummeez
- 4DOGS
- Nina Ottosson
- Super Benek
- Vivere
- Ovad
- Camon
- Mediterranean Natural
- Kiwi Walker
Pies w podróży, czyli jak przygotować psa do wycieczki?
2023-05-24 15:10:00Kiedy pies to Twój przyjaciel, członek rodziny i tworzycie zgrany zespół, pewnie nie wyobrażasz sobie, wyjechać bez niego na wakacje. Jeżeli ma on duszę podróżnika, jest żądny przygód i w każdych warunkach czuje się świetnie, gdy tylko ma przy sobie swojego człowieka, koniecznie znajdź noclegi w miejscu, które jest przyjazne zwierzętom.
Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku psów domatorów, które, gdyby same miały podjąć decyzję, pożegnałyby się z Tobą czule i wróciły na kanapę. Jest to kwestia charakteru, wynikającego z rasy, wychowania, dotychczasowych przyzwyczajeń, a także wieku.
Jeśli więc wiesz, że Twój pies źle by się czuł w podróży, nie przepada za nowymi miejscami, a przy tym jest ktoś, kogo dobrze zna i kto mógłby się nim zająć podczas Twojego urlopu, takie rozwiązanie może się okazać najlepsze.
Pies w podróży samochodem – co musisz wiedzieć?
- Oswojenie z samochodem – jeśli planujesz dalszy wyjazd autem, najlepiej byłoby przyzwyczaić psa do tego środka transportu. Nigdy nie wyruszaj w kilkugodzinną podróż z psiakiem, który nigdy wcześniej nie zaznał przejażdżki. Zacznij od niewielkich dystansów, kilku minut w samochodzie, by stopniowo oswoić zwierzaka z jego wnętrzem, a także nową sytuacją, w której świat ucieka, pomimo że łapy stoją w miejscu.
- Bezpieczeństwo – pies tak samo, jak każdy inny pasażer musi mieć zapięte pasy. Do tego celu posłuży zestaw pasa z szelkami. Mniejszego zwierzaka warto umieścić w siedzisku samochodowym, a najlepiej transporterze bądź klatce, które ograniczą niekontrolowane przemieszczanie się.
- Komfort – aby psu było wygodnie, co z pewnością może mieć korzystny wpływ na jego zachowanie i cierpliwość, wyłóż jego miejsce miękkim kocykiem, kołdrą lub kup specjalny materac samochodowy. Dla towarzystwa i lepszego samopoczucia połóż obok psa jego ulubioną maskotkę lub poduszkę.
- Mata ochronna miejsce, w którym zasiądzie pies, wyłóż specjalną matą, która zabezpieczy tapicerkę przed ewentualnymi efektami wypadków losowych i w razie potrzeby umożliwi szybkie sprzątanie. Jednocześnie zminimalizujesz ilość sierści i błota w aucie.
- Środki uspokajające – jeśli obawiasz się nadmiernego stresu u zwierzaka, poproś weterynarza o wsparcie farmakologiczne.
- Postoje – jadąc z psem, musisz zaplanować postój co ok. 2 godziny. Wybieraj miejsca, w których pupil będzie mógł się swobodnie wybiegać, napić, załatwić potrzeby i odetchnąć świeżym powietrzem. Obowiązkowy spacer z aktywnościami fizycznymi zaplanuj również przed samą podróżą.
- Choroba lokomocyjna – aby jej uniknąć, nie podawaj psu jedzenia później niż 2-3h przed wyjazdem. Kolejny posiłek oraz smaczki za dobre zachowanie powinien dostać dopiero po dotarciu do celu.
Pies w podróży samolotem. Jak się przygotować?
Zacznij od zapoznania się z warunkami przewożenia zwierząt, które obowiązują w danych liniach lotniczych. Warto to zrobić jeszcze przed zakupem biletów, by ewentualnie móc wybrać najdogodniejszą opcję. Najczęściej małe psiaki ważące do 8 kg mogą podróżować wraz ze swoim właścicielem na pokładzie samolotu, pod warunkiem, że są umieszczone w transporterze. Duże rasy psów z reguły spędzają lot w specjalnych transporterach w luku bagażowym. To sytuacja bardzo stresująca dla zwierzaka, dlatego warto dobrze przemyśleć, czy zagraniczny wyjazd z pupilem jest dobrym pomysłem oraz podać mu przed podróżą zapisany przez weterynarza środek na uspokojenie.
W samolocie na wyjątkowe traktowanie mogą liczyć psy przewodnicy oraz certyfikowane psy asystujące. Całą podróż mają prawo spędzić ze swoim właścicielem i na pokład wchodzą nieodpłatnie.
Podobnie jak w przypadku jazdy samochodem, pies powinien zjeść posiłek kilka godzin przed wylotem i wybiegać się, zanim zostanie umieszczony w klatce. Włóż mu do niej ulubioną zabawkę oraz kocyk pachnący domem lub Tobą, by czuł się bezpieczniej. W miarę możliwości postaraj się nie stresować. Możesz sobie zafundować kubek melisy przed wyjściem z domu, ale nie okazuj psu zdenerwowania. Dopnij wszystko wcześniej na ostatni guzik i zamiast w ostatniej chwili szukać dokumentów, pieniędzy, sprawdzać, czy wszystko jest na swoim miejscu, poświęć czas psu, wzbudź w nim ekscytację przygodą, a bardzo szybko zarazi się od Ciebie entuzjazmem.
Uwaga! Psy z ras o zwiększonym ryzyku występowania syndromu brachycefalicznego (m.in.: buldog, shar pei, mops, bokser) przez niektóre linie lotnicze w ogóle nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Specyficzna budowa czaszki oraz kufy tych psiaków jest przyczyną częstych problemów w obrębie układu oddechowego. Lot samolotem, gwałtowna zmiana ciśnienia, jakość powietrza, temperatura i stres mogą być dla nich zbyt niebezpieczne.
Pamiętaj, że pies podróżujący za granicę musi mieć paszport (listę placówek, które je wystawiają, znajdziesz na stronie Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej), aktualną książeczkę szczepień oraz chip. Warto także zapoznać się z indywidualnymi wymaganiami danego kraju dotyczącymi przewozu psów przez jego granicę.
Pies w podróży: co zabrać?
Aby niczego nie zapomnieć, zacznij od sporządzenia listy tego, co będzie Wam potrzebne na wyjeździe. Wśród niezbędnego wyposażenia powinny znaleźć się:
- dokumenty psa (książeczka szczepień, a przy podróży zagranicznej paszport),
- apteczka – przyjmowane leki, witaminy, środki dezynfekujące i opatrunkowe, zestaw do usuwania kleszczy, środki na biegunkę, termometr, ewentualne tabletki na uspokojenie itp.,
- kaganiec, zapasowa smycz i obroża lub szelki,
- zabawki,
- ulubiony kocyk, poduszka,
- środki do codziennej higieny jamy ustnej,
- woreczki na odchody,
- adresatka,
- bidon na wodę,
- miski,
- ulubiona karma, przysmaki.
Pierwsza długa podróż z psem jest najbardziej stresująca. Warto się do niej przygotowywać stopniowo, by zminimalizować stres w dniu wyjazdu. Dalsze atrakcje na wakacjach i świetnie spędzony czas z właścicielem z pewnością wynagrodzą Twojemu pupilowi ewentualne niedogodności związane z podróżą. Każdy kolejny wyjazd będzie już łatwiejszy.