Kiedy pies to Twój przyjaciel, członek rodziny i tworzycie zgrany zespół, pewnie nie wyobrażasz sobie, wyjechać bez niego na wakacje. Jeżeli ma on duszę podróżnika, jest żądny przygód i w każdych warunkach czuje się świetnie, gdy tylko ma przy sobie swojego człowieka, koniecznie znajdź noclegi w miejscu, które jest przyjazne zwierzętom.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku psów domatorów, które, gdyby same miały podjąć decyzję, pożegnałyby się z Tobą czule i wróciły na kanapę. Jest to kwestia charakteru, wynikającego z rasy, wychowania, dotychczasowych przyzwyczajeń, a także wieku.

Jeśli więc wiesz, że Twój pies źle by się czuł w podróży, nie przepada za nowymi miejscami, a przy tym jest ktoś, kogo dobrze zna i kto mógłby się nim zająć podczas Twojego urlopu, takie rozwiązanie może się okazać najlepsze.

Pies w podróży samochodem – co musisz wiedzieć?

 • Oswojenie z samochodem – jeśli planujesz dalszy wyjazd autem, najlepiej byłoby przyzwyczaić psa do tego środka transportu. Nigdy nie wyruszaj w kilkugodzinną podróż z psiakiem, który nigdy wcześniej nie zaznał przejażdżki. Zacznij od niewielkich dystansów, kilku minut w samochodzie, by stopniowo oswoić zwierzaka z jego wnętrzem, a także nową sytuacją, w której świat ucieka, pomimo że łapy stoją w miejscu.
 • Bezpieczeństwo – pies tak samo, jak każdy inny pasażer musi mieć zapięte pasy. Do tego celu posłuży zestaw pasa z szelkami. Mniejszego zwierzaka warto umieścić w siedzisku samochodowym, a najlepiej transporterze bądź klatce, które ograniczą niekontrolowane przemieszczanie się.
 • Komfort – aby psu było wygodnie, co z pewnością może mieć korzystny wpływ na jego zachowanie i cierpliwość, wyłóż jego miejsce miękkim kocykiem, kołdrą lub kup specjalny materac samochodowy. Dla towarzystwa i lepszego samopoczucia połóż obok psa jego ulubioną maskotkę lub poduszkę.
 • Mata ochronna miejsce, w którym zasiądzie pies, wyłóż specjalną matą, która zabezpieczy tapicerkę przed ewentualnymi efektami wypadków losowych i w razie potrzeby umożliwi szybkie sprzątanie. Jednocześnie zminimalizujesz ilość sierści i błota w aucie.
 • Środki uspokajające – jeśli obawiasz się nadmiernego stresu u zwierzaka, poproś weterynarza o wsparcie farmakologiczne.
 • Postoje – jadąc z psem, musisz zaplanować postój co ok. 2 godziny. Wybieraj miejsca, w których pupil będzie mógł się swobodnie wybiegać, napić, załatwić potrzeby i odetchnąć świeżym powietrzem. Obowiązkowy spacer z aktywnościami fizycznymi zaplanuj również przed samą podróżą.
 • Choroba lokomocyjna – aby jej uniknąć, nie podawaj psu jedzenia później niż 2-3h przed wyjazdem. Kolejny posiłek oraz smaczki za dobre zachowanie powinien dostać dopiero po dotarciu do celu.

Pies w podróży samolotem. Jak się przygotować?

Zacznij od zapoznania się z warunkami przewożenia zwierząt, które obowiązują w danych liniach lotniczych. Warto to zrobić jeszcze przed zakupem biletów, by ewentualnie móc wybrać najdogodniejszą opcję. Najczęściej małe psiaki ważące do 8 kg mogą podróżować wraz ze swoim właścicielem na pokładzie samolotu, pod warunkiem, że są umieszczone w transporterze. Duże rasy psów z reguły spędzają lot w specjalnych transporterach w luku bagażowym. To sytuacja bardzo stresująca dla zwierzaka, dlatego warto dobrze przemyśleć, czy zagraniczny wyjazd z pupilem jest dobrym pomysłem oraz podać mu przed podróżą zapisany przez weterynarza środek na uspokojenie.

W samolocie na wyjątkowe traktowanie mogą liczyć psy przewodnicy oraz certyfikowane psy asystujące. Całą podróż mają prawo spędzić ze swoim właścicielem i na pokład wchodzą nieodpłatnie.

Podobnie jak w przypadku jazdy samochodem, pies powinien zjeść posiłek kilka godzin przed wylotem i wybiegać się, zanim zostanie umieszczony w klatce. Włóż mu do niej ulubioną zabawkę oraz kocyk pachnący domem lub Tobą, by czuł się bezpieczniej. W miarę możliwości postaraj się nie stresować. Możesz sobie zafundować kubek melisy przed wyjściem z domu, ale nie okazuj psu zdenerwowania. Dopnij wszystko wcześniej na ostatni guzik i zamiast w ostatniej chwili szukać dokumentów, pieniędzy, sprawdzać, czy wszystko jest na swoim miejscu, poświęć czas psu, wzbudź w nim ekscytację przygodą, a bardzo szybko zarazi się od Ciebie entuzjazmem.

Uwaga! Psy z ras o zwiększonym ryzyku występowania syndromu brachycefalicznego (m.in.: buldog, shar pei, mops, bokser)  przez niektóre linie lotnicze w ogóle nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Specyficzna budowa czaszki oraz kufy tych psiaków jest przyczyną częstych problemów w obrębie układu oddechowego. Lot samolotem, gwałtowna zmiana ciśnienia, jakość powietrza, temperatura i stres mogą być dla nich zbyt niebezpieczne.

Pamiętaj, że pies podróżujący za granicę musi mieć paszport (listę placówek, które je wystawiają, znajdziesz na stronie Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej), aktualną książeczkę szczepień oraz chip. Warto także zapoznać się z indywidualnymi wymaganiami danego kraju dotyczącymi przewozu psów przez jego granicę.

Pies w podróży: co zabrać?

Aby niczego nie zapomnieć, zacznij od sporządzenia listy tego, co będzie Wam potrzebne na wyjeździe. Wśród niezbędnego wyposażenia powinny znaleźć się:

 • dokumenty psa (książeczka szczepień, a przy podróży zagranicznej paszport),
 • apteczka – przyjmowane leki, witaminy, środki dezynfekujące i opatrunkowe, zestaw do usuwania kleszczy, środki na biegunkę, termometr, ewentualne tabletki na uspokojenie itp.,
 • kaganiec, zapasowa smycz i obroża lub szelki,
 • zabawki,
 • ulubiony kocyk, poduszka,
 • środki do codziennej higieny jamy ustnej,
 • woreczki na odchody,
 • adresatka,
 • bidon na wodę,
 • miski,
 • ulubiona karma, przysmaki.

 

Pierwsza długa podróż z psem jest najbardziej stresująca. Warto się do niej przygotowywać stopniowo, by zminimalizować stres w dniu wyjazdu. Dalsze atrakcje na wakacjach i świetnie spędzony czas z właścicielem z pewnością wynagrodzą Twojemu pupilowi ewentualne niedogodności związane z podróżą. Każdy kolejny wyjazd będzie już łatwiejszy.