Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Czworonożny członek naszej rodziny jest z nami w dobrych i złych chwilach. To właśnie on niejednokrotnie doprowadza nas do łez radości i pociesza w najgorszych momentach. My, jako jego właściciele, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie i bezpieczne warunki. Oprócz wysokojakościowej karmy i wygodnego posłania musimy także zadbać o właściwy dobór roślin do naszych domów czy mieszkań. Które z nich są to wyjątkowo trujące rośliny dla psa? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Dracena 

Dracena jest niezwykle popularnym kwiatem, który możemy napotkać w wielu domach i mieszkaniach. Jej atrakcyjny, nowoczesny wygląd sprawia, że bardzo często i chętnie staje się ona jedną z najbardziej okazałych, roślinnych ozdób aranżacji naszych wnętrz. W naszym kraju najbardziej popularna jest dracena wonna. Niestety, wykazuje ona silne działanie trujące dla naszych psów. Dlaczego dracena jest niebezpieczna? Wszystko przez saponiny- glikozydy o masie cząsteczkowej 600-1500u, które znajdą się z liściach rośliny. W dużych dawkach są toksyczne dla organizmu naszych ukochanych psów. Obniżają poziom białka całkowitego we krwi, wywołują wymioty, zwierzę może stać się nadmiernie aktywne bądź osowiałe. 

Sagowiec

Sagowiec jest niezwykle okazałą, tropikalną rośliną doniczkową. Jest bardzo trujący dla naszych psów, zawiera w sobie cykasin. Już kawałek spożytej rośliny wywoła wymioty oraz zwiększone pragnienie. Najczęściej jednak powikłania są o wiele bardziej poważne. Wystąpić może krwotoczny stan zapalny układu pokarmowego, żółtaczka, uszkodzenie wątroby, a także śmierć. Sagowiec odwinięty, jedna z popularnych odmian, dodatkowo zawiera b-metyloamino-l-alaniny, który znajduję się w nasionach. 

Kliwia

Kliwia przepięknie kwitnie, jest łatwa w pielęgnacji, będąc oryginalną ozdobą naszych wnętrz. Niestety także jest szkodliwa dla naszych czworonożnych przyjaciół. Każda jej część jest bardzo trująca. Posiada toksyny z grupy glikozydów, przede wszystkim w bulwie, łodydze oraz owocach. Jeśli nasz ciekawski pokusi się na kliwie, spożycie spowoduje u psa biegunkę, wymioty, a w skrajnych przypadkach bardzo poważne objawy, takie jak drgawki czy wahania ciśnienia krwi. 

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat oczyszczający nasze powietrze w domach, jest także dla naszych psów rośliną trującą. Podobnie jak poprzednicy zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia. 

Oleander

Oleander jest rośliną doniczkową i ogrodową. Jest rośliną bardzo silnie trującą- zawiera glikozydy nasercowe. Ich spożycie może wywołać u naszego psa zaburzenia koordynacji ciała, trudności w oddychaniu. Niestety w niektórych przypadkach jej spożycie będzie dla naszego psa śmiertelne z uwagi na zaburzenia pracy serca. 

Poinsencja (Gwiazda Betlejemska)

Poinsencja, popularnie zwana Gwiazdą Betlejemską, w okresie Świąt Bożego Narodzenia gości w wielu domach. W tej porze roku to roślina wywołująca największy odsetek zatruć u psów. Roślina na liściach wytwarza charakterystyczne, białe mleczko. Po jego spożyciu u psa zaczynają działać estry diterpenowe, które mogą wywołać nawet trwałe uszkodzenie nerek. 

Diffenbachia

Diffenbachia to kwiat, który widywany był już u naszych babć. To piękna, efektywna roślina. Niestety, w jej składzie odnaleźć możemy ogromną ilość trujących dla psa składników. Rozpuszczalne i nierozpuszczalne szczawiany, kwas szczawiowy, histaminę oraz enzymy trawienne. Wystarczy, że nasz kudłaty przyjaciel będzie wąchał diffenbachie- to wystarczy, by pojawiły się miejscowe podrażnienia błon śluzowych. Spożycie powoduje poważne podrażnienie jamy ustnej, przewodu pokarmowego oraz języka. 

Monstera dziurawa

Oryginalnie dziurawe liście sprawią, że monstera jest bardzo chętnie wybieraną rośliną doniczkową. Jednak podobnie jak inne trujące rośliny dla naszych psów, zawiera ona nierozpuszczalne szczawiany wapnia. Jej spożycie wywoła ślinotok oraz silne podrażnienie błon śluzowych.

Anturium

Anturium to roślina doniczkowa oraz kwiaty cięte to najbardziej prestiżowych bukietów. Każda jego część jest dla naszych zwierząt trująca. Dostając bukiet kwiatów wraz z anturium, także musimy umieścić go poza zasięgiem naszych czworonogów. Anturium zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia. Wywołują one przede wszystkim trudności w przełykaniu. 

Aloes

Chociaż aloes jest rośliną doniczkową, która dla ludzi niesie całe spectrum pozytywnych właściwości, dla naszego psa jest trujący. Miąższ i sok z liści tej popularnej rośliny zawiera saponiny. Na szczęście nie są ona dla psa śmiertelnie trujące, jednak mogą wywoływać wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak osowiałość, wymioty czy biegunka. 

Pragniesz zapewnić swojemu ukochanemu psu komfortowe warunki? Zwróć także uwagę na dobór roślin doniczkowych do swoich domów i mieszkań, dzięki czemu nawet samotny pobyt w domu Twojego czworonoga, będzie dla niego całkowicie bezpieczny. 

Lilie

Lilie są niezwykle pięknymi kwiatami, ale niestety są jedną z najbardziej szkodliwych roślin dla psów. Wszystkie części lilii, w tym kwiaty, liście i nawet pyłki, są toksyczne dla psów. Spożycie nawet małej ilości lilii może prowadzić do poważnych uszkodzeń i niewydolności nerek u psa, a w niektórych przypadkach może nawet być śmiertelne.

Bluszcz

Bluszcz jest kolejną popularną rośliną trującą dla psów. Rośliny z rodzaju Hedera, w tym bluszcz pospolity, zawierają substancje toksyczne dla psów, takie jak saponiny i poliacetyleny. Spożycie liści, owoców lub innych części bluszczu może prowadzić do różnych objawów zatrucia u psa.

Objawy zatrucia bluszczem u psa mogą obejmować podrażnienia skóry, wymioty, biegunkę, trudności w oddychaniu, zaburzenia rytmu serca, drgawki i letarg. W niektórych przypadkach, zwłaszcza kiedy Twój zwierzak mógł zjeść większych ilości, zatrucie bluszczem może być poważne i wymagać natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii.

Aby zapobiec zatruciu bluszczem, ważne jest, aby psa trzymać z dala od tej rośliny. Jeśli masz bluszcz w swoim domu lub ogrodzie i martwisz się o bezpieczeństwo swojego psa, rozważ przeniesienie go na miejsce, gdzie Twój psiak nie będzie miał okazji go zjeść. Upewnij się również, że twój pies nie ma możliwości żucia i żucia fragmentów bluszczu podczas spacerów.

Konwalia

Konwalia, znana również jako konwalia majowa, jest kolejną rośliną, która może być szkodliwa dla psów. Zarówno liście, jak i kwiaty konwalii zawierają substancje toksyczne dla zwierząt domowych, takie jak saponiny i glikozydy kardiotoksyczne.

Spożycie konwalii przez psa może prowadzić do objawów zatrucia, takich jak wymioty, biegunka, ślinienie się, bradykardia (zwolnienie rytmu serca), zaburzenia równowagi i nawet uszkodzenie serca. W przypadku spożycia większych ilości konwalii przez psa, istnieje ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, które mogą zagrażać jego zdrowiu i życiu.

Cis

Cis, znany również jako taxus, to roślina, która może być szkodliwa dla psów. Wszystkie części cisów, włącznie z nasionami, liśćmi i łodygami, zawierają toksyczną substancję znaną jako taksyna.

Spożycie cisu przez psa może prowadzić do objawów zatrucia, takich jak wymioty, biegunka, ślinienie się, trudności w oddychaniu, nieregularne bicie serca, drgawki, letarg i nawet śpiączka. Substancje zawarte w cisu są silnie trujące dla psów i mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Ważne jest, aby utrzymywać psy z dala od cisu i monitorować ich podczas spacerów w miejscach, gdzie ta roślina może występować, na przykład w parkach czy sąsiednich ogrodach. Pamiętaj, że nawet kontakt z liśćmi czy żucie pojedynczego nasiona cisu może zaszkodzić zwierzakowi.

Pelargonia

Pelargonia, znana również jako geranium, jest rośliną, która może być toksyczna dla psów. Roślina ta zawiera substancje chemiczne, takie jak glikozydy kardiotoksyczne i olejki eteryczne, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych.

Spożycie pelargonii przez psa może prowadzić do objawów zatrucia, takich jak wymioty, biegunka, nadmierne ślinienie się, trudności w oddychaniu, problemy z układem sercowo-naczyniowym i podrażnienie żołądka.

PodsumowującIstnieje wiele popularnych roślin, które mogą być szkodliwe dla naszych pupili. 

Ważne jest, aby je poznać, a później rozpoznać, które są trujące i mogą wywołać u psa niechciane efekty. Trzymaj psa z dala od roślin ogrodowych i doniczkowych, co do których masz podejrzenia, monitoruj go podczas spacerów w otoczeniu, gdzie mogą występować toksyczne rośliny, oraz usuwaj rośliny, które są niebezpieczne dla psa.

Jeśli podejrzewasz, że twój pies spożył którąś z tych roślin lub wykazuje objawy zatrucia, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem. W przypadku zatrucia rośliną, szybka interwencja weterynaryjna może być kluczowa dla zdrowia i życia naszego pupila.

Pamiętaj, że to tylko kilka przykładów szkodliwych roślin dla psów, dlatego zawsze warto być świadomym i bacznie obserwować otoczenie, aby zapewnić bezpieczne i zdrowe warunki dla naszych czworonożnych przyjaciół.