Wielu właścicieli psów nie wyobraża sobie wakacji bez swojego pupila. Wiadomo, że taki urlop jest często sporym przedsięwzięciem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby spontanicznie wyjechać z psem na biwak. Jeśli jednak mamy zupełnie inną wizję wczasów, ze zwiedzaniem zabytków i rezerwatów przyrody, wówczas taki wyjazd należy dokładnie zaplanować.

Wyjazd w góry z czworonogiem

Planując urlop z psiakiem, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Przede wszystkim miejsce, do którego się udajemy musi być przyjazne zwierzętom. Należy upewnić się, że hotel, domek lub pensjonat nie tylko akceptuje psy, ale ułatwia im pobyt. W takim wypadku ważna jest na przykład możliwość skorzystania z wybiegu dla psów lub dostępność odpowiedniego terenu. Dobrze, aby pokój mieścił się w miarę nisko, albo przynajmniej żeby pies mógł schodzić i wchodzić po bezpiecznych stopniach. Istotny jest także środek transportu i długość trasy. Jeśli nasz pupil cierpi na chorobę lokomocyjną, dobrze jest po konsultacji z weterynarzem, podać mu łagodny środek zapobiegawczy. Podróżując pociągiem lub autokarem należy pamiętać o kagańcu, mieć aktualną książeczkę szczepień psa, a także odpowiednią ilość dodatkowej wody pod ręką.

Pies w Parku Narodowym

Parki Krajobrazowe są piękne i na pewno warto odwiedzić chociaż niektóre z nich. No dobrze, ale czy może wówczas towarzyszyć nam pies? Okazuje się, że w wielu przypadkach jest to niemożliwe. W obecnych czasach wiele miejsc akceptuje zwierzęta domowe, jednak w przypadku rezerwatów przyrody wiele zależy od zarządcy. Może on, na przykład wprowadzić całkowity zakaz, wyodrębnić kawałek terenu dostępnego zwiedzającym z psami, jak też udostępnić im cały obszar Parku. Jednak w każdym przypadku właściciele psów muszą bezwzględnie przestrzegać ustalonych zasad. Przede wszystkim pies nie może biegać wolno, niezależnie od rasy i temperamentu. Pies będąc gościem nie powinien zakłócać spokoju gospodarzy, czyli zwierząt zamieszkujących rezerwat. Powinniśmy mieć czworonoga przez cały czas na smyczy i na oku. Tym bardziej, że na pewno chętnie pobuszowałby w tym nowym, nieznanym, rozległym i pełnym zapachów terenie. Oczywiście, po piesku trzeba też posprzątać jeśli przydarzy mu się „wypadek”.

Co oznacza częściowy zakaz wprowadzenia psa do Parku?

Wyszukanie odpowiedniego Parku wcale nie jest proste. Na wielu stronach internetowych informacje na ten temat są po prostu nieaktualne. Dotyczy to zwłaszcza rejonów polskich gór. Okazuje się, że Parki, które jeszcze nie tak dawno były przyjazne psom, obecnie są dla nich niedostępne, albo dostępne tylko częściowo. Tak jest, między innymi w przypadku Karkonoskiego Parku Narodowego. Zakaz obowiązuje od niedawna, ale na szczęście dotyczy tylko niektórych tras, takich jak:

Na odcinku szlaku zielonego:

od Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku,  

od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie,

od Przełęczy Karkonoskiej do schroniska pod Łabskim Szczytem.

Na odcinku szlaku czarnego:

od Jaworowej Łąki do Koralowej Ścieżki,

na Petrówce od Jagniątkowa do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie,

przy Wodospadzie Kamieńczyka.

Na odcinku szlaku czerwonego:

od schroniska Dom Śląski do schroniska Nad Łomniczką,

od skrzyżowania z czarnym szlakiem z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim (Przełęcz pod Śmielcem).

Na odcinku szlaku żółtego:

od Betonowego Mostu do schroniska Nad Łomniczką.

Na odcinku szlaku niebieskiego:

od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.

Aktualna Mapka Dostępnych Szlaków z Psem w Karkonowskim Parku Narodowym

Pozostałe Parki w polskich górach, które udostępniają psom tylko wyznaczone miejsca:

Gorczański Park Narodowy – psy mogą przebywać na 6 wybranych odcinkach szlaków. 

szlak turystyczny czerwony: Rabka – Stare Wierchy – Turbacz – Zielenica – granica Parku,
- szlak turystyczny niebieski w dolinie Kamienicy na odcinku Trusiówka - Papieżówka,
- szlak turystyczny zielony: Koninki – Tobołów – Obidowiec – Stare Wierchy i odcinek ścieżki edukacyjnej „Wokół doliny Poręby”: polana Suhora - polana Młynarska tzw. Kopana Droga,
- szlak spacerowy w dolinie Olszowego Potoku na odcinku Leśniczówka Hucisko – Czarne Błota,
- szlak spacerowy w dolinie potoku Turbacz na odcinku Leśniczówka Hucisko – Stara Huta,
- szlak spacerowy w dolinie Łopusznej na odcinku Gajówka Mikołaja - Żubrowisko.

Sprawdź Mapkę tras dostępnych dla Psów w Gorczańskim Parku Narodowym

Tatrzański Park Narodowy – Psom udostępniono tylko wda szlaki:

- szlak biegnący Doliną Chochołowską(z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej).
- szlak biegnący Drogą pod Reglami

Bieszczadzki Park Narodowy

- trasa z Przełęczy Wyżnianskiej do Bacówki pod Małą Rawką
- trasa w Dolinie Sanu od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza
- trasa do schroniska z Bereżek i Nasicznego na Przysup Caryński

Całkowity zakaz wstępu dla psów obowiązuje w Parkach:

Babiogórskim, Bieszczadzkim, Magurskim, Pienińskim i Świętokrzyskim.

Zmienne przepisy, niezmienna psia miłość

Niestety, wiele zasad dotyczących Parków Narodowych jest niedopracowanych, a informacje sprzeczne. Brakuje jednoznacznych przepisów, a szlaki przyjazne psom zmieniają się zależnie od kolejnych zarządców.

W związku z tym, jeśli chcemy być pewni, że na konkretny teren możemy wejść z psem, musimy skontaktować się bezpośrednio z dyrekcją danego Parku. Nie zrażajmy się też, jeśli okaże się, że wymarzony Park jest niedostępny dla naszego pupila. Polskie góry są piękne i pełne możliwości. Na pewno znajdziemy wiele miejsc, do których możemy udać się z psem. Poza tym, pamiętajmy o jednym: dla niego nie ma znaczenia miejsce urlopu, ale fakt, że spędza go wśród ludzi, których kocha.