Szukasz smacznej, a przy tym zdrowej przekąski dla swojego pupila? Nie umiesz mu jej odmówić, kiedy jest gotów spełnić każde polecenie, by tylko zasłużyć na nagrodę? Sięgasz po kolejny smakołyk, gdy z nadzieją patrzy tymi swoimi wielkimi oczami? Jeżeli chcesz sprawić swojemu przyjacielowi odrobinę przyjemności, ale jednocześnie masz na uwadze jego zdrowie, żwacze wołowe będą idealnym rozwiązaniem.

Co to są żwacze wołowe?

Żwacz to jedna z komór żołądka roślinożerców – przeżuwaczy. Posiadają je lamy, kozy, owce, jelenie, żyrafy oraz bydło. Codzienne pożywienie tych zwierząt jest bogate w celulozę, a trawienie tego składnika umożliwiają bakterie oraz pierwotniaki umiejscowione właśnie w żwaczu.

Suszone żwacze wołowe wykorzystuje się również w celu wzbogacenie psiej diety. Są bardzo wartościowe dla mikroflory jelitowej nie tylko przeżuwaczy, ale również naszych pupili.

Dlaczego warto dawać swojemu psu żwacze wołowe?

  • Są naturalne

Dobre żwacze nie zawierają żadnych ulepszaczy, nie dodaje się do nich konserwantów, barwników czy innych substancji chemicznych.

  • Psy je z reguły uwielbiają

Suszone żwacze są bardzo aromatyczne i smaczne, dlatego można je stosować jako przysmak między posiłkami lub nagrodę podczas treningów.

  • Uzupełniają florę bakteryjną w jelitach

Regularne podawanie żwaczy psu pomaga mu wyregulować procesy trawienne. Gryzaki te są obrabiane w taki sposób, by nie traciły swoich właściwości i wartości odżywczych. Wspierają walkę z koprofagią (zjadaniem odchodów) i pobudzają apetyt. Żwacze zaleca się w szczególności psom po antybiotykoterapii, zmagającym się z problemami gastrycznymi, biegunką, nadwrażliwością jelit oraz tym, które zjadają trawę. Pamiętaj jednak, że wszelkiego rodzaju zaburzenia zdrowotne należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Żadne przekąski nie pomogą w postawieniu diagnozy i nie zastąpią leków.

  • Są bogate w białko

W zależności od produktu, żwacze mogą zawierać nawet ponad 70% białka, a przy tym niewiele tłuszczu, dlatego należą do lekkostrawnych, a wartościowych przekąsek.       

  • Wspierają higienę jamy ustnej psa

Twarde gryzaki pomagają ścierać osad i kamień nazębny, masować dziąsła, a także ćwiczyć mięśnie żuchwy.

  • Zaspokajają potrzebę gryzienia

Podawanie psom gryzaków może ograniczyć szkody wyrządzone przez zwierzaka w domu.

Żwacze wspierają walkę z koprofagią

Przy tym punkcie zatrzymamy się odrobinę dłużej, bowiem skłonność do zjadania odchodów przez psa jest dla jego właścicieli bardzo kłopotliwa. Warto wiedzieć, że zwykle wynika ona nie z naturalnej potrzeby czworonoga, czy tym bardziej nie z jego złośliwości, lecz w większości przypadków z nie najlepszej jakości flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Pies instynktownie stara się wzbogacić ją o mikroorganizmy, które wesprą jego procesy trawienne. Aby mu pomóc, należy w takiej sytuacji zmodyfikować dietę i urozmaicić ją wprowadzając do codziennego menu probiotyki oraz prebiotyki. Naturalnie znajdują się one właśnie w żwaczach wołowych.

Jak podawać żwacze wołowe psu?

Ze względu na fakt, że stanowią one przekąskę uzupełniającą dietę, podajemy je między posiłkami. Spożywanie ich w nadmiarze może powodować zaparcia. Bardzo ważne jest, by pies podczas gryzienia żwacza miał  dostęp do czystej wody pitnej. Ilość podawanych gryzaków należy dostosować do wielkości psa i jego indywidualnych potrzeb.

W przypadku psów, które nie wykazują chęci żucia gryzaka, lecz flora bakteryjna ich żołądka wymaga wsparcia lub brakuje im apetytu, warto sięgnąć po żwacze mielone. Proszek należy dodawać do mokrej karmy. Można go stosować u psów każdej rasy, w każdym wieku, doskonale sprawdza się w przypadku problemów z uzębieniem  np. u psich seniorów.

Czy szczeniak może dostawać żwacze wołowe?

Tak, żwacze świetnie zaspokajają szczenięcą potrzebę gryzienia i żucia, zapewniają rozrywkę żądnym atrakcji maluchom, pomagają zwalczyć swędzenie dziąseł, a jednocześnie wzmacniają szczęki, przyspieszają perystaltykę jelit i zasilają je w dobre bakterie. Przed zakupem żwaczy należy zwrócić uwagę na ewentualne zalecenia producentów. Na niektórych opakowaniach można znaleźć zastrzeżenie co do minimalnej wagi psa, dla którego gryzak jest zalecany. Jeżeli Twój szczeniak zainteresuje się żwaczem i będzie go chętnie spożywał, śmiało możesz mu go podawać regularnie.

Wady żwaczy wołowych

Trudno znaleźć pokarm lub przekąskę całkowicie pozbawioną wad. W przypadku żwaczy wołowych może taką być intensywny zapach. Nie każdemu on przeszkadza, lecz wielu właścicieli na niego narzeka, czego nie można powiedzieć o ich pupilach. Z uwagi na mnogość korzyści oraz radość zwierzaka, nie należy z tego powodu rezygnować z podawania żwaczy. Można to jednak robić na świeżym powietrzu, w ogrodzie, parku lub na balkonie.

Kolejną kwestią wartą uwagi, jest wzmożone łaknienie. Dla jednych to ogromna zaleta, właściciele psów z nadwagą jednak muszą mieć to na względzie i niezależnie od apetytu psa, nie zwiększać mu liczby posiłków ani wielkości porcji.

Żwacze wołowe to naturalne gryzaki o bardzo korzystnych właściwościach zdrowotnych. Wspierają procesy trawienne, odbudowują mikroflorę jelitową, pomagają czyścić zęby, zaspokajać potrzebę gryzienia, zapewniają zajęcie i są niesamowicie smaczne. To przysmaki, które można podawać bez wyrzutów sumienia.

Wybieraj 100% naturalne i sprzawdzone żwacze wołowe


Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, jak wiele korzyści może przynieść Twemu psu regularne żucie żwaczy wołowych. Postaw na naturalne produkty, które wspierają zdrowie i samopoczucie Twojego pupila.


Przejdź do kategorii: Żwacze wołowe w naszym sklepie